Išvenkite duomenų sekimo ar pardavimo naudodamiesi VPN paslauga

Duomenys gali būti renkami ar nutekinami jums nežinomais būdaisYra daugybė būdų kaip nutekinami ir renkami svarbūs duomenys.

Vyriausybinės agentūros, rinkodaros kompanijos ir kitos trečiosios šalys gali jus sekti ar net sumokėti, kad gautų informaciją apie jūsų įpročius

Duomenys gali būti renkami ar nutekinami jums nežinomais būdais

Nors daugelis žmonių to nežino, tačiau yra daugybė būdų kaip sekami ir surenkami duomenys apie naudotojus. Deja, bet jūs negalite numatyti kada ir kaip tai įvyks. Ši vyriausybės ir privatumo problema iškilo į paviršių po to, kai Edward Snowden nutekino slaptą informaciją, atskleisdamas JAV Nacionalinio saugumo agentūros atliktą visuotinį stebėjimą. Po to daugybė internetinių paslaugų tiekėjų pradėjo naudoti ištisinį šifravimą (ang. end-to-end encryption).

Nors pradėta rimčiau žiūrėti į privatumą, tačiau vyriausybės ir teisėsaugos organai vis tiek randa būdų kaip sekti žmones. Turėtumėte rimtai apsvarstyti kokiomis privatumą užtikrinančiomis technologijomis naudotis, jei norite nepakliūti į sekamų asmenų gretas. Yra daugybė būdų, kaip užtikrinti anonimiškumą ir išspręsti sekimo problemą, tačiau, verta įsidėmėti, jog gali pasitaikyti nesklandumų ir su paslaugų saugumu ar privatumu dėl programinės įrangos tiekėjų kaltės.

Jums būtina apsaugoti savo duomenis nuo hakerių, šnipų ir įvairių kenkėjiškų programų kūrėjų. Tai veikiausiai suprantama kiekvienam, kadangi niekada negalite būti tikri ko siekia profesionalūs kompiuterininkai. Be to, vyriausybinių organizacijų tikslai taip pat atrodo miglotai, kai jie bando slapta rinkti informaciją apie savo piliečius.

Visuotinio sekimo problema

Net jei manote, jog neturite nieko, ką reikėtų slėpti nuo vyriausybės ar teisėsaugos, vertėtų suvokti, jog įvairios organizacijos gali prieiti prie kur kas svarbesnės informacijos nei įsivaizduojate. Nors augant informacinių technologijų naudotojų kiekiui turėtų būti išlaikytas tinkamas privatumo balansas, visgi bėgant metams situacija, deja, nuolat blogėja.

Nesuskaičiuojama galybė technologinių pasiekimų prisideda prie globalaus stebėjimo ir privatumas tampa prabanga, o ne teise. Viskas, ką veikiate naršydami internete ar naudodamiesi telefonu potencialiai gali būti nutekinta. Dabar neįmanoma lengvai pasitikėti ne tik įvairių paslaugų tiekėjais, bet ir teisėsauga.

Sužinokite, prie kokių jūsų duomenų galima prisijungti ar juos rinkti

Privatūs duomenys apima įvairią informaciją, į kurią galima įsilaužti. Yra du informacijos tipai: asmens identifikavimo duomenys (ang. PII) ir neidentifikuojama informacija. PII iš esmės apima jūsų fizinį namų adresą, vardą, el. pašto adresą, telefono numerį, gimimo datą, šeimyninę padėtį ir tokias detales kaip socialinio draudimo numeris, medicininiai duomenys, išsilavinimas ir pan.

Visi šie duomenys gali būti paviešinti juos pažeidus ar pavogus arba įsilaužus į jūsų paskyras. Tokie duomenys gali būti panaudoti pasisavinant tapatybes, pinigus ar atliekant kitus kenkėjiškus veiksmus. Ir visą šią informaciją pateikia patys naudotojai, registruodamiesi įvairiuose puslapiuose ar medicininės priežiūros platformose.

Jūsų naršymo istorija, dažnai lankomi puslapiai ar pasirinkimai gali būti stebimi jūsų interneto paslaugų tiekėjo, prieinami trečiosioms šalims ar net pavogti hakerių. Visi šie duomenys renkami pasitelkiant slapukus (ang. cookies) bei naršyklės papildinius, taip nuolat sekant jūsų veiksmus įvairiuose puslapiuose ir platformose.

Jūsų naršymo istorija gali tapti vyriausybės taikiniu

Prie jūsų duomenų gali prieiti įvairūs asmenys ar organizacijos

Turėtumėte įsidėmėti, jog informacija, kurią renka įvairūs asmenys ar organizacijos gali atsidurti bet kur, nes:

  • duomenys yra lengvai parduodami ar jais dalinamasi, kai reklamų platintojai ar net kenkėjiškų tikslų turintys hakeriai nori gauti informaciją savo tikslams;
  • informacija yra perduodama vyriausybinėms organizacijoms, kai joms reikalinga tam tikra informacija, kad surinktų duomenis apie piliečių pasirinkimus, įpročius ar kitus aktualius duomenis;
  • surinkta informacija naudojama verslininkų, kai jie nori sukurti tinkamas reklamas, remiantis tam tikrais vartotojų įpročiais.

Svarbi informacija gali būti renkama ir dėl tam tikrų tarpvalstybinių santykių. Daugybė žmonių yra stebimi vyriausybinių organų, nors ir neužsiima jokia potencialiai pavojinga veikla. Pats blogiausias scenarijus – nelegalus sekimas, nes jūs tampate auka, kuri negali atsisakyti tokio duomenų rinkimo. O visa surinkta informacija bet kuriuo metu gali būti perduota trečiosioms šalims ar pavogta, dėl ko galite patirti įvairių nesklandumų.

Deja, tačiau visuotinis sekimas gali paskatinti ir tokias dideles problemas kaip terorizmas. Ypač, kai leidimo neturintys asmenys prisijungia prie informacijos apie žmones, grupes ar kompanijas. Pavojus dėl teisėsaugos sekimo tampa ypač realiu, kai kalba pasisuka link imigrantų ar emigrantų, nes vyriausybinių organų stebėjimas gali sukelti tiesioginius ir tikslinius išpuolius prieš žmones iš kitų šalių. Be to, tokios teisėsaugos surinktos detalės gali būti panaudotos norint užsidirbti iš įvairios asmeninės informacijos.

Viešas WiFi ryšys taip pat gali būti nesaugus ir sukelti privatumo bei saugumo problemų

Nors viešas WiFi ryšys yra labai patogus, nes galite naudotis internetu kada tik jums prireikia, tačiau jis nėra saugus ir gali sukelti privatumo bei saugumo problemų. Kad prisijungtumėte prie interneto, nereikia jokio autentifikavimo, tad internetiniams nusikaltėliams taip pat nereikia leidimo. Toks nesaugus ryšys leidžia hakeriams atlikti įvairias atakas prie viešo WiFi prisijungusiuose įrenginiuose.

Būtent naudodamiesi viešai prieinamu interneto ryšiu, nusikaltėliai gali patekti į jūsų įrenginį ir atlikti įvairius veiksmus: pavogti informaciją, nukreipti jus į kenkėjiškus puslapius, stebėti ką veikiate ir pan. Hakeriai gali prieiti prie bet kurios informacijos, kurią siunčiate naudodamiesi viešu WiFi, neaplenkiant ir elektroninių laiškų, finansinės informacijos, prisijungimo duomenų ir kt.

Viešas WiFi ryšys nėra saugus

Negana to, WiFi prisijungimo taškus gali sukurti patys kibernetiniai nusikaltėliai, kadangi imituojant populiarias nemokamo WiFi ryšio vietas galima lengvai pavogti prie interneto prisijungusių žmonių duomenis. Jeigu jums reikia interneto, kai esate ne namuose, geriausia naudotis mobiliuoju, jūsų tiekėjo suteiktu internetu, o ne viešu WiFi.

Be to, galite nustatyti savo mobilųjį telefoną kaip viešosios interneto prieigos tašką (ang. hotspot), kai jums reikalingas internetas nešiojamajame kompiuteryje ar kitame įrenginyje. Taip galėsite ne tik laisvai naudotis internetu, bet ir patys pasirinkti nustatymus, padarydami ryšį privačiu.

Jei norite sumažinti riziką, kai esate prisijungę prie interneto – naudokitės VPN programa

VPN (liet. virtualus privatus tinklas) užtikrina pakankamą informacijos užšifravimą, taip suteikdamas galimybę saugiai ir anonimiškai naudotis viešosios interneto prieigos taškais. VPN programa apsaugo jūsų privatumą internete ir kibernetinę erdvę paverčia kur kas saugesne informacijos siuntimui ar gavimui.

Verta įsidėmėti, jog VPN paslauga yra itin svarbi, nes paslepia jūsų vietą ir IP adresą. Daugybė naudotojų renkasi tokią programą, nes gali prieiti prie turinio, užblokuoto pagal geografinę vietovę ir svetainių ar programų, kurios neprieinamos jų šalyje, bet gali būti atsisiunčiamos pakeitus IP adresą. Žinoma, tokia galimybė saugiai naršyti internete tapo itin populiari, kai išaiškėjo visuotinio stebėjimo problema. Naudotojai panoro apsaugoti savo duomenis ir privatumą, o VPN paslauga suteikia galimybę naršyti internete anonimiškai.

Tačiau kai kuriais atvejais negalima iki galo pasitikėti net ir VPN programomis, nes kai kurios iš jų kaupia prisijungimų duomenis, informaciją apie jūsų įpročius ar net asmenines detales. VPN paslaugos tiekėjai gali prieiti prie jūsų naršymo istorijos, IP adreso, keliavimo informacijos ir kt.

VPN programos kūrėjai netgi gali prieiti prie jūsų lankomų puslapių informacijos ir prisijungimo detalių. Lygiai taip pat jie gali peržiūrėti kada ir kiek laiko praleidote tam tikrose svetainėse. Net ir programėlės, kurias jūs turite savo įrenginiuose, nėra apsaugotos nuo išorinio sekimo.

Ne išimtis ir tokia svarbi informacija kaip slaptažodžiai, banko sąskaitų numeriai, kreditinių kortelių numeriai ir visi kiti duomenys, kuriuos pildote įvairiose vietose, kai esate prisijungę prie interneto. Saugoma ir atsisiųsta ar išsiųsta informacija.

Deja, tačiau tai tiesa – kai kuriais atvejais, net ir įsigijus VPN paslaugą, jūsų duomenys vis tiek yra renkami, todėl naudojantis tokiomis programomis galima smarkiai nukentėti. Žinoma, ne visos VPN programos renka jūsų duomenis. Pats geriausias ir saugiausias VPN paslaugos tiekėjas yra tas, kuris nerenka ir nesaugo jokios informacijos duomenų bazėse.

VPN paslauga

VPN paslaugos tiekėjai, kurie remiasi „no-log“ politika, neįrašinėja ir nerenka jokios informacijos, perduodamos per interneto ryšį. Jokia asmeninė informacija nėra saugoma ar prieinama paslaugos kūrėjų, todėl galite jaustis ramūs. „No-log“ politika užtikrina visišką anonimiškumą ir apsaugo ne tik nuo aplinkinių, bet ir nuo pačių VPN paslaugos tiekėjų.

Taigi, jei norite iš tiesų pilnai apsisaugoti nuo bet kokios informacijos nutekinimo, turite gerai apgalvoti kokį VPN paslaugos tiekėją pasirinkti. Mokamos premium versijos visada pateikia daugiau funkcijų ir galimybių, yra greitos ir patikimos. Tuo tarpu nemokamos VPN programos gali būti lėtesnės ir turėti ne visas jums reikalingas funkcijas. Be to, susimokant už VPN paslaugą dažniausiai galite ja naudotis net keliuose įrenginiuose.

Norėdami pasirinkti geriausią VPN tiekėją, turėtumėte apgalvoti šiuos aspektus:

  • „No-log“ politika. Tai yra itin svarbus aspektas, kadangi tik taip užsitikrinsite visišką privatumą ir saugumą.
  • Greitis. Verta rinktis tokį tiekėją, kuris smarkiai nesumažins jūsų interneto greičio.
  • Aprėptis. Reikėtų rinktis tokią VPN programą, kuri siūlo daugiau nei 50 serverių, nes kuo daugiau vietų gali pasiūlyti tiekėjas, tuo geriau.
  • Šifravimas. Įsitikinkite, kad VPN tiekėjas naudoja geriausius ir naujausius šifravimo metodus, kurie užtikrins jūsų privatumą.
  • Duomenų srautas. Ieškokite tokio VPN tiekėjo, kuris neriboja duomenų srauto, nes kitu atveju galite susidurti su įvairiomis problemomis, kai norėsite realiu laiku žiūrėti filmą ar pan.
  • Kaina. Žinoma, daugelis žmonių nori atrasti geriausią kainos ir kokybės santykį, todėl atidžiai peržiūrėkite visus tiekėjus ir jų siūlomus planus.
Apie autorių
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis - IT specialistas

Linas Kiguolis yra kvalifikuotas IT specialistas, mėgstantis dalintis savo žiniomis apie Windows bei Mac operacinių sistemų problemas. Lino įžvalgos neretai padeda kitiems SaugusPC komandos nariams greičiau surasti tinkamus sprendimus puslapio lankytojų problemoms spręsti.

Susisiekite su Linas Kiguolis
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis