Kriptovaliutos kasimo virusai, ir kaip jų išvengti

Kriptovaliutos kasimas patapo pelningu verslu net tik namų vartotojams, bet ir internetiniams nusikaltėliams

Miners and how to avoid them

Nuo tada, kai Bitcoin kriptovaliuta buvo išleista 2009 metais, internetinė mokėjimo sistema užkariavo pasaulį. Dėl tokios valiutos prigimties, jokia valdžia nekontroliuoja šios veiklos. Ne gana to, netgi didžiausios ir plačiausiai žinomos organizacijos naudojasi tokia mokėjimo sistema.

Norint sukurti kriptovaliutą, kompiuteriškai turi būti išspręstos tam tikros sudėtingos matematinės problemos. Tam yra reikalaujama naudoti itin galingą kompiuterinę įrangą. Bet kas gali kasti kriptovaliutą, ir dėl šios priežasties, daugybė vartotojų pradėjo kasti kriptovaliutą ant savo kompiuterių namuose, ir net sugalvojo sukurti mažas stoteles šiam procesui atlikti. Šiuo metu yra daugybė skirtingų valiutų sukurta, ir Bitcoin yra viena populiariausia iš jų.

Vis dėlto, visas kriptovaliutos kasimo procesas savo darbui išeikvoja daugybę elektros energijos. Dėl šios priežasties, gali užtrukti kelis metus, kol visas procesas atsiperka. Tačiau, ne visada ši veikla yra atliekama su vartotojo žinia. Kai kurie nusikaltėliai atrado būdą, kaip panaudoti daugybę kompiuterių, kad nereikėtų investuoti patiems. Naudojamas tinklas yra vadinamas ,,botnet''.

Kriminalinė veikla

Nelegaliai platinamas kriptovaliutos kasimo virusas be vartotojo žinios sukuria vieną didelį tinklą, kuris kasa kriptovaliutą visu pajėgumu. Šitokiu būdu nusikaltėliai gali išvengti reikalaujamų mokesčių, ir taip pat padaryti visą kriptovaliutos kasimo procesą daug efektyvesnį. Šiuo metu, kriptovaliutos kasimo virusai yra vieni populiariausių kartu su ,,ransomware“ (kriptovirusais). Kai kurie ransowmare kūrėjai netgi perėjo prie kriptovaliutos virusų dėl didesnio jų nešamo pelno.

Per 2017 ir 2018 metus Bitcoin kaina išaugo netgi $20,000 ir nuo tada visą laiką svyruoja. Šie pakeitimai paveikė sukuriamų virusų kiekį kaip ir Nvidia ir AMD vaizdo įrašų kortelių kainas.

2023 metais iš kriptovaliutų platformų pavogtų pinigų suma sumažėjo daugiau nei 50%, sumažėjusi nuo 3,7 milijardo dolerių 2022 metais iki 1,7 milijardo. Nepaisant šio sumažėjimo, kibernetinių įsilaužimų atvejų skaičius šiek tiek padidėjo, 2023 metais užfiksuota 231 ataka, palyginti su 219 ankstesniais metais.

Šis pavogtų lėšų sumažėjimas daugiausia siejamas su atakų į decentralizuotas finansų (DeFi) protokolus sumažėjimu, kur pavogtų lėšų suma sumažėjo 63,7%, nuo daugiau nei 3,1 milijardo dolerių 2022 metais iki tik 1,1 milijardo 2023 metais. Dėl to, bendras DeFi įsilaužimų pavogtų lėšų procentinis dalis taip pat smarkiai sumažėjo, rodydamas pasikeitimus kriptovaliutų vagysčių scenarijuje, nors kibernetinių atakų grėsmė vis dar išlieka didelė kriptovaliutų ekosistemoje.

Būdai, kuriais nusikaltėliai platina infekciją

Dažniausiai kasimo virusas gali užkrėsti jūsų kompiuterį kitų programų pagalba, kurios yra atsakingos už virusų įrašymą ant vartotojų kompiuterių. Tokiomis programomis galite užsikrėsti, jeigu nelegaliai siunčiatės įvairius žaidimus ir aplikacijas. Taip pat, jos gali plisti ir per kitas aplikacijas, bei antrinius failų dalinimosi puslapius, vadinamus ,,Peer-to-peer“.

Kai atidarote parsisiųstą failą, kensksminga programa aktyvuojasi ir įrašo kriptovaliutos kasimo virusą teisiai į jūsų prietaisą. Prie viso to, programa užtikrina, kad jūsų sistema neatpažintų viruso, kas pasunkina jo suradimą. Taip pat, internetiniai nusikaltėliai naudoja originalias kasimo programas savo nelegaliems tikslams pasiekti.

Dar vienas būdas nelegaliai kasti kriptovaliutą yra per patikimus puslapius, kuriuose nusikaltėliai įrašo kenksmingas, kriptovaliutos kasimui skirtas, programas. Taip pat, internetiniai nusikaltėliai gali sukurti savo pačių tinklalapius, ir naudoti tokias programas kaip ,,adware“ (melagingas reklamas skleidžiančios programos), per kurias vartotojas yra nukreipiamas į galutinį tikslą – virusą.

Kriptovaliutos kasimo virusų išvengimas

Kriptovaliutos kasimo programos dažniausiai nerodo jokių ženklų ar simptomų, tačiau yra tam tikrų dalykų, dėl kurių galėtų jums kilti įtarimas, pavyzdžiui, pastovus vėdinimo sistemos aktyvavimas, didelis centrinio procesoriaus darbas ir kompiuterio perkaitimo problemos. Dėl šių paminėtų priežasčių, kompiuterio darbas taip pat gali sulėtėti ir nukentėti.

Vis dėlto, tokie požymiai gali lengvai būti sumaišyti su problemomis, susijusiomis su kompiuterio įranga. Turėkite omenyje, kad yra būtina stabilizuoti kompiuterio veiklą, ir užtikrinti, kad prietaisas neperkaistų. Nors centrinio procesiaus darbą galite lengvai patikrinti per ,,Task Manager'', grafinio procesoriaus patikra gali būti šiek tiek sudėtingesnė, nes tam tikros programos yra reikalingos, kurių didelį pasirinkimą galima rasti ir nemokamuose puslapiuose.

Kompiuterių ekspertai pataria parsisiųsti ir įsirašyti kompiuterio apsaugos priemonę, kuri gali susekti ir nustatyti įvairias kenksmingas programas jūsų sistemoje. Taip pat, patikima priemonė užtikrins, kad jūsų internetinėse naršyklėse taip pat neatsiras jokių nepageidaujamų ar pavojingų komponentų.

Norėdami išsirinkti patikimiausią antivirusinę programą, galite apsilankyti Reviewedbypro.com puslapyje, kurio paskirtis yra kovoti su internetiniais nusikaltimais. Čia galėsite rasti daugybę atsiliepimų apie įvairias kompiuterines programas, ir galėsite išsirinkti jums labiausiai tinkamą variantą.

Aišku, geriausias pasiūlymas būtų iš vis neužsikrėsti jokia kriptovaliutos kasimo programa. Mes siūlome sekti šiais žingsniais:

  • Įsirašykite tik patikimą apsaugos priemonę;
  • Neatidarykite jokių nepatikimų priedų ar nuorodų, įdėtų į elektroninius laiškus;
  • Atnaujinkite savo sistemą ir programas, kai to yra reikalaujama;
  • Venkite lankytis aukštos rizikos puslapiuose, tokiuose kaip lošimo, pronografijos, torentų, ir panašiai;
  • Nespauskite ant nepatikimų nuorodų ar reklamų;
  • Failus perskenuokite su antivirusine prieš juos atidarydami;
  • Naudokite ilgus ir sudėtingus slaptažodžius visoms savo anketoms.
Apie autorių
Alice Woods
Alice Woods - Moko vartotojus apie kompiuterių apsaugą

Alisa Woods yra saugumo ekspertė, kuri tyrinėja ir analizuoja įvairius kibernetinius pavojus. Tinklalapyje ji dalinasi savo sukauptomis žiniomis ir siekia padėti vartotojams apsaugoti kompiuterius nuo pavojingų programų.

Susisiekite su Alice Woods
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis